Jak pisać zrozumiale czyli art. 12 ust. 1 RODO w praktyce

Komisja Europejska dostrzegła problem rozumienia przez Europejczyków treści dokumentów i dlatego wydała w 2010 r. ciekawy poradnik (w sumie językowy) „Jak pisać zrozumiale”

Nie ośmieliłbym się pisać czegokolwiek na temat jasności pisania. Osoby czytające moje teksty przed obróbką redaktorską, wiedzą dlaczego tak uważam:) Ale gorąco polecam, w szczególności osobom zajmującym się tworzeniem klauzul informacyjnych / polityk prywatności zgodnie z art. 13 i 14 RODO, zapoznanie się z dokumentem Komisji Europejskiej
Jak pisać zrozumiale” (link tutaj).

Poradnik składa się z bardzo praktycznych wskazówek i w jego skład wchodzą następujące:
Wskazówka nr 1: Najpierw pomyśl, potem napisz
Wskazówka nr 2: Stawiaj czytelnika na pierwszym miejscu
Wskazówka nr 3: Zastanów się nad strukturą tekstu
Wskazówka nr 4: Pisz krótko i zwięźle
Wskazówka nr 5: Buduj zdania precyzyjne i zrozumiałe
Wskazówka nr 6: Unikaj nadmiaru rzeczowników
Wskazówka nr 7: Szukaj konkretów, unikaj abstrakcji
Wskazówka nr 8: Mniej strony biernej, więcej strony czynnej
Wskazówka nr 9: Unikaj kalk językowych, żargonu i skrótowców
Wskazówka nr 10: Korekta tekstu
Poradniki redakcyjne UE w internecie
Poradnik w raz w innymi wersjami językowymi pod linkiem tutaj „Jak pisać zrozumiale” Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2010

Z rozbrajającą szczerością w poradniku przeczytacie m.in.: Dwa najczęstsze grzechy autorów tekstów w Komisji Europejskiej: 
1) Używanie wcześniejszej wersji tekstu bez koniecznej adaptacji Wcześniejsze wersje mogą być mało zrozumiałe i nieaktualne. Poza tym mogą nie uwzględniać nowego stylu redagowania tekstów. Należy zatem pamiętać o wszystkich koniecznych zmianach.
2) Stosowanie podejścia „wytnij i wklej” Redagując nowy tekst, korzysta się czasem z innych dokumentów. Zwróć uwagę na niespójne terminy, powtarzające się elementy czy pominięcia, gdyż szkodzą one logice i przejrzystości nowego tekstu.”

Miłej lektury 🙂

Tomasz Izydorczyk

redaktor naczelny i wydawca TIZYDORCZYK.PL