Artykuły

Blog

O blokowaniu pornografii dla dzieci w Internecie

W sobotę 15.10.2022 r. o godz. 15:00 w programie 1 Polskiego Radia „Gdzie jest Pan Cogito” rozmawiałem z – dr Aleksandrą Piotrowską (psycholog dziecięcy, Uniwersytet Warszawski) oraz Januszem Cieszyński (Minister w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację) na tema proj. ustawy o chronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie.

Blog

10 tys. kary za zagubienie nieszyfrowanego pendrive’a

Administrator nie zabezpieczał służbowych nośników z danymi, a jedynie polecił swoim pracownikom, by sami to robili. Nośnik został zgubiony więc Prezes UODO decyzją nr DKN.5131.22.2021 z 13 lipca 2021 r. nałożyły karę 10 tys. PLN kary na Prezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu za naruszenie przepisów art. 5 ust. 1 lit. f), art. 24 ust. 1 art. 25 ust. 1, art. 32 ust. 1 lit. b) i d) oraz art. 32 ust. 2 RODO.

Blog

Czy numer PESEL to wrażliwe dane osobowe?

Czy numer PESEL to dane wrażliwe? Czy jeśli wyciekną dane osobowe np. imię i nazwisko oraz numer PESEL to mamy podwyższony poziom ryzyka naruszenia naszych praw lub wolności?

Na jednej z konfederacji w 2019 r. jeden z pracowników Urzędu Ochrony Danych Osobowych powiedział, że UODO, „zawsze będzie kwalifikował naruszenia związane z wyciekiem danych osobowych z numerem PESEL, jako naruszenie z wysokim ryzykiem naruszenia praw i wolności”. Głęboko się z tym nie zgadzam, ponieważ….

  • 1
  • 2
  • 4